proem

כל התמיכה להרחבת המשפחה

הליווי והתמיכה שלי - בלידה שלכם


בכל הזמנים ובכל התרבויות הסתייעו היולדות בליווי ובתמיכה בלידה


תומכת לידה מקצועית, מנוסה ומשמעותית

החוברת אל הזוג בלידה ואל הצוות הרפואי בחדר לידה


יוצרת שלם הגדול מסך כל חלקיו


פתח דבר


המילה המקבילה ללידה באנגלית נקראת LABOR פירוש המילה הוא –עבודה.

והשאלה העקרונית, החשובה והראשונה שעולה, אותה רצוי ראשית להפוך לתשובה היא:

של מי בעצם "הלידה", למי היא שייכת ומה היא אותה "עבודה" ?

של בית החולים? של הרופא?  של המיילדת?  של תומכת לידה, דולה?  או של היולדת עצמה?


מנסיוני בליווי זוגות בהריון

בליווי זוגות בתקופת ההיריון אני מוצאת שמרבית הנשים ההרות ובני זוגם  נוקטים אחריות מלאה על הריונם, על שלום העובר והאם ומשקיעים את מיטב משאביהם על מנת למקסם את טיב הבדיקות, לבחור את מיטב הרופאים המומחים, ולערוך באופן מקיף את הבדיקות הרפואיות המגוונות על מנת לאשרר את בריאותם באותה תקופה, את התפתחות, שלום ושלמות עוברן ולהביאו בריא ושלם אל העולם.

רבות היולדות ובני זוגם אשר השתכנעו כמוני שיש להמשיך ולקיים את אותה רמת אחריות אישית והשתדלות לתוצאות ההריון בתהליך הלידה עצמה. אלה מראש דוחים את האפשרות להיות שחקנים ראשיים אך פסיביים לגורלם בלידה ונוכחים לעובדה ולתוצאה לפיה ליווי רציף ותמיכה מלאה בלידה איננה בגדר מותרות אלא הכרח המציאות המהווה מפתח לחוויה חיובית, תקשורת, אווירה שליטה, שיתוף פעולה ותוצאה רצויה .

מנסיוני הקליני בחדרי לידה

בחדרי הלידה כיום תהליך הלידה איננו פשוט כלל. לרוב היולדת אינה זוכה לחווית לידה אישית, פעילה ופרטית, תוך תמיכה משמעותית, תנועה, נוחות וביטחון מירביים כפי שנדרשים כתנאים בסיסיים למינוף האינטיליגנציות הרגשיות והפיזיולוגיות בתהליך העצמת עקרונות הלידה.

בעידן הטכנולוגי הנכחי, הרפואה דוגלת על פי עקרון של התערבות ופעולה במטרה לתת מענה מיידי לכל בעיה. עקרון זה פועל גם בלידה. חדרי הלידה כיום עמוסים ביולדות, הלידה הפכה לקו ייצור תעשייתי ועסק כלכלי . מקצוע הרפואה בחר לשלוט בלידה מבחינת התזמון, מועד הלידה וקצב התקדמות הלידה אשר הופך את אירוע הלידה לתהליך מורכב המלווה בהתערבויות רפואיות ויותר סיבוכים בלידה על אף שמצופה שהלידה תתרחש לרוב ללא צורך בהתערבות רפואית.

היולדת לרוב כפופה לתהליך מורכב, מנוכר, תחת מדדים סטטיסטיים, נהלים ופרוטוקולים רפואיים. היולדת מושכת על גבה במיטה ופסיבית מתנועה, מאחריות ופעולה. היולדת נתפסת כמי שנמצאת במצב חירום וסיכון והשליטה על הלידה עוברת אל הצוות הרפואי המרווה אותה בהתערבויות רפואיות לחילוץ מהיר של העובר  והצלה הן שלו והן של אימו.

בחדרי הלידה כיום הלידה שייכת ונחלת הכלל. מעורבים בה הצוותים הרפואיים המתחלפים, בני המשפחה, מבקרים, חברים, צוותים סניטאריים ועוד סטודנטים, סטאג'רים וכו. כולם נכנסים, מבקרים, שואלים, בודקים, רוצים לדעת, לראות, לרשום, לדווח ולתזמן - איך היתה הלידה, כמה מהירה, באילו משככי כאב השתמשה, אילו התערבויות רפואיות נעשו, אילו התערבויות כירורגיות בוצעו וכו‘ כל זאת במקום בו קיים מלחתחילה חשש מהמערכת הציבורית הגדולה והמסורבלת, מחדר זר ולא מוכר, מול חלוקים לבנים ופנים חדשות שאותם פוגשים הזוג לראשונה בלידה עצמה, ללא כל היכרות קודמת ומוקדמת, לרוב נטולת יחס אישי מושתת על קשר מתמשך מבוסס ובטוח, תחת השפעת הכאב, הרעש הסובב, ריחות, הבעות, שפה רפואית, חשיפה רגשית ופיזית, אורות מבהיקים, עירום ובדיקות חודרניות ושאלות מטרידות. נשים רבות חשות כפייה וחוסר התחשבות בלידה. תהליך שכזה מהווה סוג של איום על היולדת ומהווה גורם משמעותי לעכבות בלידה. התוצאה - היולדת ובן זוגה חווים תהליך ארוך ומתיש, מלווה בתחושת החמצה או אשמה, כעס, בדידות , חוסר ביטחון, פחד, לחץ, חוסר אונים וכאב מיותר.

רבות מאוד מהיולדות כיום

מעוניינות בלידה טבעית, כזו אשר ללא תמיכה משמעותית לרוב אינה מתגשמת. בבתי החולים זמין למכביר האפידורל ומוצע מבעוד מועד לכל יולדת. כך גם הרופאים המרדימים.  לעומתם המיילדות עצמן הרבה פחות זמינות ונמצאות פיזית בקרבת היולדת רק ב- 9% בממוצע מסך הזמן  בו שוהה היולדת בחדר הלידה. תמיכתן ביולדת עיקרה טכנית ורפואית. כתוצאה מכך מגיעות היולדות לחדר הלידה כמו אל שדה קרב אליו הן מצרפות את המלווים שנגררים גם הם הרבה פעמים לתוך אותו מאבק. במציאות הזו כולם יוצאים מופסדים, אך בעיקר היולדת אליה מתנקז כל המתח והלחץ. התוצאה שבמקום אווירה של תמיכה ושל שיתוף נוצר אשכול רגשות שלילי - תסכול, פחד, מתח וכעס .באווירה שכזו קשה עוד הרבה יותר להתמודד עם הכאב, אשר מהווה אתגר גדול אליו צריך להתגייס בהמון אמון, ביטחון, אורך רוח וסבלנות.

תומכת לידה - החוליה החשובה והמשלימה בלידה

החוליה הבאה בשרשרת ההתקדמות לקראת לידה מעצימה בחדר לידה ומילוי מלא והוגן של צרכי האישה היולדת ובן זוגה בלידה הינו הכנסת תומכת לידה מוכרת, מקצועית ומשמעותית לליווי רציף והעצמת התהליך מתוך הכרה עמוקה שהלידה תהיה מושפעת מרצונותיה וצרכיה והלידה תהיה נאותה עבורה, עבור הזוג והתינוק תוך דגש על טיב החוויה, ביטחון היולדת ועוברה והתוצאה הסופית. מתוך אחריות להחזיר את היולדת למרכז הלידה של עצמה למענה, למען הנולד ולמען חברה אוהבת ותומכת יותר.

מחקרים על לידות בליווי תומכת לידה מעלים
הלידות קצרות יותר • הפחתת אי-נוחות, כאב וחרדה בלידה • הפחתה בצורך בהתערבויות רפואיות בלידה • פחות ביצועי חתך חיץ • פחות צורך במשככי כאבים • פחות שימוש בחומרי זירוז (פיטוצין)  •50% פחות ניתוחים קיסריים •40% פחות שימוש במלקחיים •60% פחות שימוש באפידורל •העמקת חוויית הלידה (גם לבן הזוג) ושביעות הרצון גבוהה יותר מהלידה •מצב הילוד טוב וחיובי יותר בלידה ועוד. 

הלידה שלכם בליווי אישי שלי ובתמיכה פרטית

כמי שמספקת שירותי תמיכה סב לידתיים מקצועיים ומשתתפת בלידות רבות בבתי החולים בארץ, ובעלת ניסיון בתמיכה ביולדות ובבני זוגן, אעמיד לרשותכם את כל הידע והנסיון הרב אותם צברתי במשך כל שנות עבודתי בתחום. הנני נסמכת על הידע והניסיון הקודמים שרכשתי ומקדישה את כל זמני ומרצי ללוות אתכם ולסייע לכם בכל שלב במהלך הלידה, ללא תלות במועדה ומשכה בתמיכה רציפה לאורך כל הלידה ואחריה.

אני בקיאה בכל נושאי הריון, לידה והורות ומקיימת שיגרה של לימוד ועדכון חדש בתחום. אהווה עבורכם צומת ידע משמעותי – מיילדותי רפואי וטבעי , אהיה מוכרת לכם באופן אישי עוד מזמן ההריון, אהיה ממוקדת בלידה שלכם בלבד תוך שיתוף בן הזוג וגישור עם הצוות הרפואי אהיה עמכם בזמן שהמיילדת והצוות הרפואי מחויב לטפל ביולדות אחרות, אלווה אותך ואת בן הזוג בתמיכה מקצועית משך כל הלידה - ללא כל תלות במטרה להעצים לך, לבן זוגך ולתינוקכם את חוויית הלידה באופן המשמעותי הבריא והחיובי ביותר תוך דגש להשלמת לידה בריאה, חוויה מספקת, חיובית ומעצימה לך, לבן הזוג ולתינוק הן בלידה והן לאחריה, יצירת הקשר הראשוני שלו עם העולם מחוץ לרחם ואיתכם בדרך המרגשת, המשמעותית והרכה ביותר לכולכם.

היתרון בתמיכה אישית בלידה קונבנציונאלית ובלידה פעילה
לספק לך ולבן זוגך ייעוץ, הדרכה ותמיכה נפשית, פיזית ורגשית רציפים לאורך כל תהליך הלידה. יצירת תחושת ביטחון מתמשכת, רוגע ונוחות פיזית, סיוע בגיוס והעצמת כל המשאבים הרגשיים והפיזיולוגיים הדרושים להשגת לידה יעילה, קצרה, בריאה וחיובית , תוך הפחתת הדוחק והפחד, מזעור התערבויות רפואיות בלתי רצויות, קיצור משך הצירים, הפחתת הכאב והצורך במשככי כאב, השראת לידה, החזרת השליטה על הגוף, נקיטת שיטות מקצועיות טבעיות ופרה רפואיות על מנת לקדם לידה שהתעכבה, למקסם את היכולות הביולוגיים, את היעילות הפיזיולוגית, ושאר התנאים האופטימאליים הנדרשים לך ולבן הזוג בשלבי הלידה ולעובר במסעו אל מחוץ לרחם תוך גישור רציף עם הצוותים הרפואיים ושיקוף לאורך כל שלבי הלידה, דאגה לפרטיותך ולזכויותיך בבית החולים, הדרכת בן הזוג בסיועו המועיל והפעיל בתהליך.

הליווי והתמיכה ב- PROem, על ידי אורנית יגיל - יהווה עוגן בטוח מהריון ועד אחרי הלידה

בארבעה מפגשים אישיים וגמישים ותמיכה לאורך כל התקופה

מפגש ראשון - לפני הלידה :
הכרות הדדית
תיאום ציפיות

מפגש שני - לפני הלידה:
מעקב סוף הריון
הכנות לקראת הלידה
תיאום ציפיות בין בני הזוג
הדרכה ואימון לקראת לידה
גיבוש והכנת תוכנית לידה
איתור רצונות, העדפות וצרכים אישיים
הצפה והתמודדות עם פחדים וקשיים


מפגש שלישי - בלידה:
ליווי רציף, ייעוץ והדרכה לאורך כל הלידה
תמיכה ביולדת רגשית, פיזית ונפשית
הכוונה ללידה פעילה מודעת ויעילה
עידוד קבלת הסברים ובחירה בטוחה
הקלה על הכאב, הפגת מתחים וחרדה
קידום תהליך הלידה בשיטות פרה רפואיות
מכוונת להרפיה ורגיעה, נשימות, תנוחות ותנועתיות (גם בלידת אפידורל).
שיקוף מקצועי של המתרחש בלידה
פירוש מונחים ותהליכים רפואיים ומשמעותם
גישור ותיאום עם הצוות הרפואי בחדר לידה
גישור בין רצונות הזוג לצרכים המשתנים
הגנה על פרטיות ואינטרס בני הזוג בחדר לידה
עידוד לקשר ראשוני עם התינוק
מדריכה בהנקה ראשונה בחדר לידה

צילום ותיעוד הרגעים המרגשים בחדר לידה

תמיכה בבן הזוג - בלדה
השראת ביטחון רציף תוך שיתוף פעולה יעיל
הכוונה ללקיחת חלק פעיל בלידה בהתאם לרצונו
הפחתת בדידותו, חוסר אונים, דחק וחרדות
הדרכה במתן תמיכה פיזית ונפשית לבת זוגו

מפגש רביעי – POSTPARTUM - ביקור בית לאחר לידה
עיבוד חוויות הלידה
תמיכה רגשית ופיזית באם ובאב
ייעוץ והדרכה בהורות ומשפחה
הדרכה לטיפול ראשוני בתינוק והנקה
טיפול בעיות נפוצות אם - תינוק
עיסוי ייעודי לתינוקות (בנפרד)
עיסוי יעודי לנשים אחרי לידה (בנפרד)
זמינה טלפונית לשאלות ותמיכה בכל שעה

אם ברצונכם בליווי האישי שלי בלידה האישית שלכם...  
לחצו כאן

בברכת חוויית לידה בריאה, בטוחה, קלה ומעצימה

נייד: 054-6900665 | דוא"ל: ornityagil@gmail.com | כתובת: ישפה 4 באר יעקב