proem

כל התמיכה להרחבת המשפחה

הכנה למעבר מהריון להורותהכנה למעבר מהריון להורות מודעת

"כששניים הופכים לשלושה - הרמוניה הופכת לקונפליקט"....  (Bowbly)

חיי המשפחה
מתחילים בדרך כלל ביצירת הקשר הזוגי שבהמשכו מוביל להריון, לידה, הולדת ילדים והורות. עבור משפחות רבות אירועים אלו מלווים בשמחה, התרגשות, הגשמה עצמית וזוגית ומסמלים את התפתחותה הרצויה והחיובית של המשפחה ןטומנים בה הזדמנויות להרחבה, צמיחה, רווחה והתבגרות אישית ומשותפת.

המפגש הראשון והמרגש עם התינוק
מהווה חוליה אחת מבין חוליות רבות שבאות בעקבותיה, ביניהם המעבר להורות המחולל שינוי משמעותי ביותר בחייו של האדם הבוגר, בחייה של המשפחה וביצירת התא המשפחתי המורחב.

לצד השמחה והאושר
לעיתים רבות, מתלווים ללידה ולמעבר להורות קשיים רגשיים וקונפליקטים זוגיים בלתי צפויים ולא פשוטים,  הדורשים השקעה עצומה של משאבים פיזיים ונפשיים אשר מעצם המיקוד בלידה עצמה והציפייה לילד שיוולד מקשים עלינו לתאר את האווירה, השינויים והמצב החדש שעתיד לבוא.

הצטרפות של תינוק למשפחה
מצריכה ארגון מחדש של סדר היום, חלוקת תפקידים מחדש, הגדרת זהות אישית וזוגית מעודכנת.

תינוק חדש במשפחה משמעו שינוי בתא המשפחתי.
בני הזוג נדרשים להסתגל במהירות לתפקידם החדש כהורים, להתנסות בפעילויות רבות שאינן מוכרות להם קודם, הדורשות מיומנות ואחריות רבה בטיפול ואחריות לרך הנולד כל אלה מלווים בחששות ופחדים שמקורם בחוסר ניסיון .

הזמן הופך להיות מרכיב קריטי בחיי היומיום
לעיתים מחייב לא מעט ויתורים אישיים וזוגיים. התינוק מעצם היותו תלוי בהוריו דורש התארגנות על פי לוחות זמנים משלו ומכאן מתחייב תכנון זמן יעיל ונכון כדי להתגבר על האתגרים שבדרך.

בעקבות חוסר בשלות של התינוק
משתבשת היממה ונוספת על הכל גם עייפות פיזית ונפשית המכבידה על התפקוד האישי והזוגי. הזמן המשותף של בני הזוג מצטמצם, התלות ההדדית גוברת ונדרשת סובלנות וסבלנות בינאישית גבוהה.

עם לידתו של התינוק
מקבלים בני הזוג שותף נוסף לחייהם. הבלעדיות שהייתה לפני הלידה לא קיימת יותר והתחושה שיכולה להתלוות ללידה הנה תחושת בדידות ונטישה, פגיעה בפרטיות ובספונטאניות .


האב חווה תחושת "הזנחה" מצד בת זוגו. האם נמצאת בתקופת התאוששות מהלידה, עיסוק רגשי ופיזי מלא בתינוקה  וקשובה לצרכיו תוך צמצום המעגל החברתי, בידוד תעסוקתי וחוסר אתגר אינטלקטואלי .

אחד המכשולים שבדרך
הנו ההבדלים בציפיות של כל אחד מבני הזוג. התנגשות הציפיות יוצרת מתח ותסכול. התסכול עשוי להתבטא בדרכים שונות: טענות, מריבות, שתלטנות, תובענות  (גם מיניות) כלפי בת הזוג, התרחקות, התנתקות, שקיעה בעבודה והיעלמויות מהבית.

בני הזוג מביאים עמם גישות חינוך שונות -
והתמודדות נוספת עם מעגלי משפחה נוספים כגון הקשר עם הסבים, מעגלי חברים ותרבות פנאי .

המעבר מהריון להורות
מאופיין במעבר חד, מהיר ובלתי מתפשר למציאות חיים חדשה כזו המפגישה אותנו מחדש עם עצמנו כפרט, כזוג וכהורים. אנו חווים שינוי טוטאלי ומאתגר במיוחד, המשפיע על כל מערכות החיים: האישיים, הזוגיים, החברתיים, התעסוקתיים וברמת המשפחה המורחבת המצריכים מאיתנו הגדרה מחודשת של הזהות האישית והזוגית, היערכות וגמישות, שינויים, הכרות, הסתגלות, התאמה, הגדרות חדשות ובעיקר מוכנות למצב של צמצום האגו, "האני העצמי" הדחקה של רצונות אישיים, שאיפות ורצונות אישיים, דחייה של משימות, פעולות, פעילויות חברתיות, איבוד הספונטאניות, והשליטה, שינויים כלכליים, שינויים בהרגלים ומגבלות בתחום המקצועי, וצמצום הזמן הפנוי – כל אלו במסגרת הטיפול והדאגה התובענית לתינוק הממלא ומכתיב את סדר היום, ואינו מאפשר כמעט מרחב אישי וזוגי.

כתוצאה מהמעבר החד
זוגות רבים חשים חוסר מוכנות, ירידה בשביעות הרצון מהזוגיות, לחץ, קושי בחלוקת התפקידים החדשה, אכזבה ממידת המעורבות של בן הזוג במטלות, תחושת דחייה והזנחה, תסכול ופגיעה בסיפוק מיחסי מין ואינטימיות המלווים במשבר.

מה מאפשר התמודדות קלה יותר עם האתגרים שבדרך ?
ידוע שהכנה נכונה לשינוי צפוי, מקלה על ההתמודדות עמו .
  
ההתמודדות עם המשבר
יכולה להיות קלה בעצם היותה צפויה מראש. הסתגלות לתפקיד ההורות ולשביעות הרצון מהמצב תלויים במידה רבה מהציפיות שמפתחים ההורים. ככל שהידע והציפיות מההורות תהיינה יותר מציאותיות כך ההסתגלות תהיה קלה ומהירה יותר לפרט ולשני בני הזוג.

לפיכך מומלץ
שהורים לעתיד, בתקופת התהוות זו, יגלו מודעות למורכבות של התרחבות המשפחה וינקטו בצעדים לצמצום הקושי עוד בתקופת ההיריון ובטרם הלידה בשיתוף ותקשורת פתוחה כאבני היסוד לקשר ופיתרון בעיות וסוגיות שבין הציפיות למציאות המשתנה תוך חיזוק הידע במקצוע ההורות ויכינו עצמם לדפוסים חדשים באופן מתוכנן וצפוי.

מטרת המודל
לטפח הורות ואימהות שיש בה הנאה, בטחון עצמי, אינטראקציה טובה בין האם לתינוק, האב ובין שאר בני משפחתה. במפגשי הכנה להורות רוכשים המשתתפים ידע שימושי לשנה הראשונה לחייו של התינוק המהווה בסיס שיקבע את חייו כבוגר.

אימון והכנה להורים בדרך
מאפשר לזוג שהופך להיות משפחה להגיע מוכנים לשלב ההורות. יותר ויותר הורים כיום מתכוננים ליום בו יהפכו מזוג לזוג הורים ויחזרו הביתה עם הנולד זמן רב לפני הלידה. אם בדורות הקודמים ההתמודדות עם התינוק הייתה מתחילה לאחר הלידה, הרי שכיום הורים רבים מכינים עצמם ליום שאחרי הלידה ומקבלים החלטות חשובות ומשמעותיות זמן רב לפני התאריך המשוער שכן המאפיין המשמעותי והעיקרי במעבר מהריון להורות הינו הגורם החד, הקיצוני, המהיר והמפתיע שבשינוי זוהי תקופה של שינוי המחייבת הסתגלות והתאמה למצב החדש, והסכנה למשבר זוגי קיימת כאשר בני הזוג הפכו להורים, מבלי שביססו קודם לכן את הקשר הזוגי ויצרו אינטימיות, קירבה, הבנה ושיתוף ביניהם והכנה ריאלית.

הכנה להורות ממוקדת
בקשיים ובמשימות המשפחתיות כהכנה להורות: ליויי התהליכים הרגשיים אותם עוברים לקראת הלידה ולאחריה במעבר מזוגיות לחיי משפחה והורות וקבלת כלים להתמודד עם מצבים חדשים אלו. בקורס תהיה לכם הזדמנות לחשוב, להעלות ולדבר על דברים שביום יום העמוס לא התפניתם אליהם הן מול בן/בת הזוג והן מול עצמכם בכל הקשור לחוויות הרגשיות והפיזיות שאתן עוברות במהלך ההריון  ולחוויות שבן הזוג עובר יחד אתכן בתקופה מיוחדת ושונה.נתנסה בחוויה מרגשת ומעשירה שתאפשר לנו להעלות את השאלות, החששות, ההתלבטויות לפני  הפכתינו להורים ולהתמודד איתןבמסע אל ההורות

בסדנת הכנה להורות
נוכל להתכונן למפגש המרגש עם התינוק וההיבטים הקשורים אליו. ננסה לחוות את הזוגיות והמשפחתיות החדשה שעתידה להיווצר, נברר לעצמנו מה אנו מצפים ומה הם האווירה וערכים שאנו רוצים להקנות למשפחה החדשה ובעיקר נלמד לאהוב את השינוי שעתיד לבוא ונתכונן לקראתו.

הכנה ואימון להורות
מאפשרים היערכות לקראתה ומקנים כלים להתמודדות עמה. מדובר בתהליך משותף, ממוקד ומובנה של בני הזוג המאפשר גם הכנה טובה להורות וגם להתאמן ביחד על מטרות הוריות משותפות. התהליך מאפשר לבני הזוג לזהות ערכים אישיים ומשפחתיים, להגדיר את הדברים שחשובים לכל אחד ביחד ולחוד, לזהות דפוסי תקשורת והתנהגות מקדמים ומעכבים ,לקבל כלים לגישור על פערים בין מצוי ורצוי ויצירת דרכי פתרון משותפים ומתאמנים ביחד ולחוד על הדרכים להשגתם.

ההכוונה האישית והזוגית
ממוקד בקשיים ובמשימות המשפחתיות, במטרה לסייע לבני הזוג בתהליך המעבר להורות להגיע לאיזון מחודש, ולהסתגל לשינויים תוך התייחסות לצרכים השונים של כל אחד מהם.הייעוץ מכוון לחזק את אותם מרכיבים זוגיים המסייעים בתהליך ההסתגלות כגון: הקשבה הדדית, קבלה, גמישות, פתיחות לעמדות ודעות שונות של בן/בת הזוג, מחויבות, שיתוף פעולה ועזרה הדדית, פרגון, ציפיות ריאליות מבן/בת הזוג, מתן מרחב מחייה, אמון ונאהבות. כמו כן יינתן דגש על ההפרדה בין המערכות השונות הזוגית וההורית, אשר נוטות להתאחד בשלבים הראשונים של ההורות.

ההכנה מומלצת
*  להורים שזה להם ההיריון הראשון.
*  להורים שזה להם הריון נוסף
*  לבני זוג המתכננים אימוץ
*  למצב אישי מיוחד, הורים צעירים, משפחה חד הורית, אם קטינה
*  למקרים בהם נמצאים בני הזוג בחששות וחוסר וודאות
*  לכל מי שמעוניין לקבל ידע, כלים, הכנה, הכוונה וייעוץ.
  מתן מידע ויעוץ
-  מראה, תפקוד והתנהגות התינוק לאחר לידתו.
-  בדיקות, טיפולים שגרתיים וחיסונים ראשונים .
-  תקופת משכב לידה והתאוששות מהלידה
-  רגשות האם לאחר הלידה
-  ביות בחדר לידה ROOMING IN –
-  התקשרות ראשונית ((BONDING לתינוק וביסוסה
-  הסבר לגבי חשיבות ההנקה.   המלצה לגבי תמיכה בהנקה לאחר הלידה
-  יתרונות הנקה בחדר לידה, ראשית ההנקה, ניהול הנקה, טכניקות ותנוחות הנקה
-  הטיפול בתינוק בחודשי חייו הראשונים.
-  דרכי התמודדות יעילים עם בכי, שינה וכאבי בטן (קוליק) של התינוק
-  המלצות וסידורים נדרשים לקראת ולאחר הלידה
-  קבלת החלטות לגבי הזנת היילוד ( הנקה לעומת תחליף חלב).
-  ברית מילה ( עיתוי, הכנות הרדמה מקומית ).
-  עידוד ההורים להשתתף בקורס הכנה ללידה
-  דיון בכל תחום המעסיק את ההורים .

מיומנות הורית לאב ולאם
-  תפקידי האב והאם כהורים
-  חלוקת מטלות בין ההורים

יצירת רשת תמיכה לזוג לאחר לידה
-  מתוך המשפחה
-  בתחום הקהילה
-  מארגונים מכוונים

ההכנה כוללת
-  היכרות אישית עם בני הזוג
-  זיהוי צרכים , חרדות ותקוות של ההורים לעתיד
-  זיהוי גורמים הצפויים להשפיע על היילוד
-  היכרות עם אורח חיים, יחסים בתוך המשפחה, מגורים, עבודה, אבטלה
-  זיהוי קשיים, עדיפויות ואיתור הצרכים הזוגיים, המשפחתיים  והאינדיבידואלים
-  תאום ציפיות בין בני הזוג – שיתוף – איזון צרכים
-  הכנת האח/אחות להצטרפות תינוק חדש והרחבת המשפחה
-  גיבוש זהות הורית ופיתוח המיומנויות בקשרים בין אישיים
-  התמודדות משותפת תוך קרבה, הבנה, סובלנות וחשיפה לתוכן משותף
-  כלים לעמידה ביעדים ואתגרים לאורך זמן
-  השקעה בזוגיות מעצימה תוך שותפות ומקסום הנתינה ללא השוואה
-  יצירת עוגן וליווי רציף לדרכי פעולה, התארגנות וגיבוש תפישות חינוכיות
-   התמודדות עם בעיות אובייקטיביות וסובייקטיביות של הפרט ובן הזוג
-  מציאת דרכי התמודדות חדשות עם קונפליקטים ופיתרונן
-  יציאה ממעגל שחיקה רגשית -דאגות - חרדות - רגשות אשמה וכו'
-  טיפוח מכוון ומעשי של הזוגיות והכנסת שינויים ביחסים האינטימיים 
-  הנאה משותפת מגידול הילד ותפישת ההורות כתורמת לזוגיות.
-  חלוקה מחודשת של התפקידים בין בני הזוג
-  פיתוח סבלנות ואורך רוח לתקופת המשבר ותפישת החיים המשפחתיים כתהליך
 
התאמת תוכנית אישית / משפחתית
• להקלה על התקופה שאחרי הלידה
• דרכי יישום, מעקב וגמישות
• מענה לצרכים האישיים
• ליווי רציף ומעקב תוצאה


ליצירת קשר

נייד: 054-6900665 | דוא"ל: ornityagil@gmail.com | כתובת: ישפה 4 באר יעקב