proem

כל התמיכה להרחבת המשפחה

ליווי בהריון במצבי פחד וחרדהההיריון בראי התדמית
ההיריון נתפס מאז ומתמיד כאירוע חיובי וחוויה משמעותית בחיי האישה ברמה האישית בפרט ובחייה המשפחתיים בכלל, כמו גם בראות החברה ובשיקוף התדמיתי הכולל.. זהו אירוע חיים מכונן המוביל לתפקיד חברתי חדש ורבים רואים בהריון תקופה אופטימית המביאה איתה רגשות נפלאים של רווחה וחוזק פסיכולוגי כמו גם ניסיון התפתחותי נורמאלי וחיובי בכללותו.

הרחבת התדמית
תדמית חיובית זו מונעת לא פעם את ביטויים הלגיטימי של היבטים נוספים, פחות נעימים, הנלווים לתקופת ההיריון. כיום ברור למדי שהריון איננו אירוע חיים פשוט וחד ערכי, אלא גם תקופה של משברים פסיכולוגיים וביולוגיים, של מהפכים רגשיים, מצבי רוח ומתח משתנים, חרדה ופחדים ספציפיים ייחודיים לתקופת ההיריון לעומת מצבים אחרים בחיים.

ההריון הינו שלב בחיים, המזמן לבני הזוג מגוון התמודדויות חדשות במישורים הפיזי, הרגשי והתפיסתי גם יחד. שינויים, חרדות ולחצים, בעקבות ההריון ובמהלכו, אשר חווים בני הזוג כאינדיבידואלים במערכת היחסים, משפיעים על כל אחד מהם בפני עצמו ומשליכים בהכרח על התא הזוגי והדינמיקה הדואלית.

ההשפעות על ההיריון
ההיריון מושפע בין היתר משינויים גופניים, הורמונאליים, נפשיים ותחושתיים אינטנסיביים המתחוללים במקביל, בפרק זמן קצר יחסית ובקשת רחבה ומורכבת של אתגרים, תסמינים ותופעות המשפיעים יחד על הלך רוחה והתנהלותה של האם לעתיד ומקרינים על החוויה האישית שלה בהריון. אלה מניעים אותה בין קצוות של עוצמה חיובית לבין שפל פסיכולוגי. נשים רבות חשות תנודתיות בין רגשות שמחה ותחושת הגשמה עצמית, ועד חרדה, דחייה ותגובת- יתר למצבים יומיומיים. חלק מהנשים מרגישות שהן "מתמלאות" בתקופת ההיריון בעוד אחרות חשות "התרוקנות", יש נשים המצפות בקוצר רוח לסיומו של ההיריון בעוד אחרות חוששות דווקא מהלידה וההורות.

חששות בהריון
חששות בתקופת ההיריון ובתקופה הסב לידתית מוכרות ונחלתן של נשים רבות. תקופה זו מאופיינת בפחדים וחרדות ספציפיים ונורמטיביים לכל תרבות ואוכלוסייה, הנקשרים אליה סימפטומים מובחנים הנבדלים מתופעות חרדה ודיכאון אחרות. חשיבות ממצאים אלו מעידים שאין להתייחס להיריון כאל אירוע חיים פשוט . גם הריון רצוי ביותר כרוך בדו- ערכיות, מכיוון שיצירת חיים חדשים מסמלת לצד השמחה וההתרגשות גם שינוי משמעותי בחיים. ההורות המתממשת עם ראשית ההיריון הינה כנתיב בלתי הפיך ואין סופי הטומן לצידו גם מצבי פחד, מתח וחרדה אופייניים.

חשיבות ההכרה
ההכרה במצב ייחודי זה חשובה ביצירת ציפיות ריאליות, הכנת נשים וגברים לקראת היריון ותמיכה בתקופת ההיריון עצמו בדגש מיוחד על האישה ההרה אשר משמשת כסביבתו ההתפתחותית של העובר ומשפיעה באופן ישיר על רווחתו הפיזיולוגית והפסיכולוגית של התינוק לעתיד.

ההשפעה על העובר והלידה
מצבה הנפשי של האישה ההרה ושינוים פסיכולוגיים אלו שהיא חווה יבואו לידי ביטוי גם במצבה הגופני. נשים הרות הנתונות למצבי פחד וחרדה נוטות להפרשה מוגברת של הורמוני דחק. הורמונים אלה מתניידים באמצעות מערכת הדם של האם, מגיעים גם אל הרחם והשליה עוברים אותה, "מזינים" את העובר באופן ישיר ואינם תורמים לבריאותו והתפתחותו התקינה. להיפך. אותם פחדים ישפיעו גם על תהליך הלידה עצמו והופכים אותה לחוויה קשה יותר, עם הסתברות גבוה להתערבויות רפואיות ולסיבוכים אחריה. ביניהם תעלה ההסתברות לדיכאון לאחר לידה וקשיים ביצירת הקשר הראשוני בין האם לתינוק.

גורמי לחץ ופחד בתקופת ההיריון
תקופת ההיריון מעוררת באופן טבעי פחדים בעיקר בשל מרכיב אי הוודאות בנוגע לתהליך המשמעותי והחבוי הצפון בו. נשים כיום מוצפות במקורות מידע שונים לעומת אחרות הלוקות בחוסר מידע מהימן, ניזונות מספורי לידה, מיתוסים, סרטים, וחסרות מודל חיקוי חיובי. כל אלה יחד חוברים ויוצרים מספר מוקדי חרדה בשלבי ההירון השונים. בהריון ראשון קיים בעיקר לחץ רב ופחד מהלא נודע ואילו בהריון שני קיים הפחד מהידוע בהתאם לחוויה האישית הקודמת. השפעות נוספות שעלולות להגביר את רמת החרדה והלחץ מיוחסות למצבים המערבים התמודדות עם היבטים רגשיים  כמו הריון בלתי רצוי או בלתי מתוכנן, אובדן הריון וכן לידה מוקדמת ופגות, מצב אישי, חסך ברשת תמיכה משמעותי וגילה באותה עת. קשיי פריון, הפריה, כמו גם מצבי הריון בסיכון גבוה, סיבות רפואיות שונות, או הריון מרובה עוברים (תאומים ומעלה) ואחרים אשר מצריכים מעקב והשגחה קפדניים, בהם מתמודדת האשה ההרה פרט עם ההריון גם עם מתח וחשש רב הנלווים לאותה סיטואציה. בכל המצבים צפויים להתעצם הפחדים בשליש הראשון ובשליש האחרון של ההיריון ולקראת לידה עצמה. 

גורמי הפחד - ביחס להיריון
נובעים משינויים פיזיולוגיים, דאגה לתקינות ההיריון עצמו, מהרגלי העבר שאינם תקפים עוד. כמו כן קיים חשש למראה החיצוני המשתנה, טשטוש הקשרים המוכרים בין האשה לבין גופה המוכר ואיבוד שליטה בתפיסת הגוף המשתנה, הדימוי העצמי, הנשיות, המיניות והזוגיות. אלו צפים ועולים, ומועצמים בשל השינויים ההורמונאליים ותנודות במצב הרוח שאופייניים לתקופת ההריון.

ביחס לעובר
הפחדים נובעים מעצם התפתחותו ובריאותו התקינה של העובר החבוי דאגה לשלומו והגנתו, מממצאי ותוצאות הבדיקות הרפואיות השונות והרבות, הגדרות מחודשות ושמירת זהות ורצף נפשי במצב בו שוכנות שתי נפשות בגוף אחד שיש לו קיום תלוי אך ניפרד משל אמו אשר נחווית לעיתים כפולשנית. מגוון ניכר של פחדים שחווות נשים בהריון עלולים לגרום לשיבוש או וותור על חיים שגרתיים ולהימנע מעשית פעולות שונות ופשוטות כדי להבטיח את שלום העובר, כנטייה שגוררת זהירות יתר וברמת חרדה גבוהה יותר הגוררת התנהגות של הימנעות.

ביחס  ללידה
פחד וחוסר וודאות לגבי הלידה והתהליך עצמו – מתי ואיך תחל הלידה , כיצד תפתח, האם תהיה כרוכה בכאב או בסיבוכים, פחד לשלמות גופה ופחד הישרדות (חיים ומוות) שלה עצמה ושל עוברה האם תהיה תמיכה משמעותית ומספקת בחדר לידה ועם איזה מיילדת וצוות רפואי תפגש שם, האם בן זוגה יוכל לעמוד בתהליך, החשש נובע גם מהולדתו של תינוק נכה או פגום, כל אלה ואחרים נופלים על כר סיפורי לידה קשים ועל לידות קשות של נשים אחרות אשר מגבירים את חששן שמה גם להן זה יקרה.

ביחס לעתיד
מתעוררות אצל האם העתידית שאלות בדבר מסוגלותה ההורית והתמודדותה עם האחריות ההורית, תהיות לגבי הרחבת קשת התפקידים העתידית והתהפוכות שיעבור הקשר הזוגי עם הרחבת הקן המשפחתי.  הריונות שניים מביאים גם חששות הקשורים להגדלת התא המשפחתי וליחסים הצפויים בין האחים, קיים חשש משינוי הסטאטוס בחיים והתמודדויות מקבילות להורות והאחריות - הסתגלות מחודשת למעגל העבודה, החברה, שינויים בחוויה האינדיבידואלית, איבוד הספונטאניות, העצמאות ועוד.

גם לגברים יש פחדים...
בחברה המודרנית השואפת לסימטריה בין המינים ומשתפת את שני בני הזוג בתהליכים הקשורים להריון וללידה, אנו רואים לצד ההתרגשות הרבה שחווים הגברים גם טלטלות רגשיות מגוונות המציבים בפניהם חששות ופחדים רבים איתם גם הם נאלצים להתמודד.

הקושי בחשיפה ושיתוף
חוויית הפחד הינה תופעה פסיכולוגיות מוכרת לגיטימית ונפוצה מאוד בקרב נשים הרות. למרות זאת רבות הנשים החושבות בטעות את ההיפך ומכאן הן נוטות להסתגר בתוך עצמן, לנצור ולהדחיק את הפחדים ולא לתת להם ביטוי, חשיפה או עיבוד רצוי. הן מתקשות לשתף ונמנעות לדבר על כך עם זולתן מחשש לספוג ביקורת, דחייה, ביטול או לפגוע חלילה ביקיריהן. על רקע זה ובהיעדר ערוץ תקשורת פתוח - מתגלעים לא אחת סדקים, מתחים ומחלוקות בין בני הזוג עצמם, בין האישה למשפחתה הגרעינית ובינה לסביבתה הקרובה - זאת בפרדוקס לתקופה רגישה בה האישה מצפה וזקוקה להבנה ולתמיכה, עידוד והכלה מקסימאלית מהחברה בכללותה.

חשיבות התמיכה
תמיכה רגשית ונפשית באישה ובבן זוגה בתקופת ההיריון במצבי פחד וחרדה ממלא בהיבט זה מספר פונקציות חשובות: נודעת לו השפעה חיובית בשיפור התחושה הפיזית והרווחה הנפשית האישית, קרבה לבן הזוג והסביבה, יכולת ביטוי, איוורור, הקשבה וחידוש הדיאלוג,  קבלת כלים יעילים להתמודדות עם הפחדים ושמירה על שגרה בריאה. לצד אלה מאפשרת התמיכה להפחית ולהרגיע את הפחדים והחששות לקראת הלידה וההורות שבדרך, באמצעות מתן מידע מקצועי ומענה על שאלות ולבטים הכרוכים בשינוי, במחויבות באחריות והכנה להתמודדות עם אתגרי התקופה החדשה שבפתח. אלה יטיבו עם הנשים ובני זוגן לצלוח את המשוכה באופן חיובי הרבה יותר.

התמיכה מפחיתה משמעותית את רמת החרדה, מגבירה את המודעות לשינויים הרגשיים בהריון ואופן העיבוד שלהם ובכך מסייעת לנשים הרות להתמודד טוב יותר עם לחצי ההריון. אלה שאינן מדחיקות את הפחדים והחרדות המתעוררים בתקופת ההיריון, עושות "עבודה רגשית" המכינה אותן לקראת הלידה והמעבר לאמהות.

צרי איתי קשר
אם את מבין הנשים החוות פחדים הקשורים בהריון, ללידה או לתקופה שלאחריה ופחדים אלה מטרידים אותך, אל תהססי ליצור איתי קשר אישי וישיר. נמצא שלאחר מכן תחווי הריון שליו, בטוח ורגוע הברה יותר, תוך מוכנות גבוהה פיזית ונפשית ללידה ולהורות שתבוא אחריה.


אם ברצונך לשוחח ו/או לקבוע פגישה אישית - צרי עימי קשר באמצעות האתר או לטל. הנייד 054-6900665

נייד: 054-6900665 | דוא"ל: ornityagil@gmail.com | כתובת: ישפה 4 באר יעקב