proem

כל התמיכה להרחבת המשפחה

ייעוץ, הדרכה ותמיכה לאחר לידה


 

הצורך בתמיכה אחרי הלידה

Marshall H. Klaus בספרה  Mothering the Mother מדגישה היבטים רבים בנוגע לצורך להיות נתמכת במהלך בהריון כולו, בלידה עצמה ואולי אף יותר, אחרי הלידה.

כאשר הורים חדשים מגיעים לביתם מבית החולים עם תינוקם החדש, הם נשאבים לתוך משימה שיש להם מעט מאוד הכנה וניסיון לגביה.

בעבר אמה של האמא הטריה וקרובות משפחה אחרות סיפקו את הסיוע והתמיכה. כיום נוצר מצב בו הסבתא הרבה פעמים עדיין עובדת ואין מי שימלא את החלל הזה.

פעמים רבות אמא טרייה מתקשה לזהות את הצרכים והרגשות שלה ולאפשר לעצמה לבקש עזרה. לרוב לשני ההורים אין הבנה מספיק טובה לגבי הצרכים של התינוק הרך ולכן אינם יכולים לצפות את הדרישות התמידיות שיש לתינוק שזה עתה נולד.

המעבר, מחיים פעילים בהם לאמא היו קשרים חברתיים ומקצועיים מספקים ותומכים למצב בו היא נדרשת לענות על תביעות בלתי פוסקות מצידו של תינוקה הרך, הוא ברוב המקרים מעבר חד ומורכב מאוד. עול האחריות התמידית והבלתי פוסקת, ביחד עם רמת העייפות הגבוהה והבלתי צפויה עלולים לגרום לאמא לחוש נואשת באשר לסיכוייה לשרוד את התקופה ואל מול השאלה איך היא תצליח להסתדר.

במשך הימים הראשונים לאחר הלידה, האמא חווה שינויים הורמונאליים ופיזיים משמעותיים. בעבר אמהות חדשות בילו באופן שגרתי 4-5 ימים בבית החולים לאחר הלידה. במשך פרק זמן זה הצוות המטפל היה מיומן ומנוסה באשר לתגובות של אמהות במצבן ובאשר לצרכים שלהן. לשם כך נוצרו שיעורים שהדריכו אותן כיצד לטפל בתינוקן כשיגיעו הביתה. מצבים של בייבי בלוז ביום השני או השלישי לאחר הלידה היה בגדר תופעה ידועה והצוות היה ערוך לקראתם. לרוב האמהות לקחו את תינוקן הביתה רק לאחר שכבר חוו ועברו את התקופה הזו ואת קשייה. כיום נוצר מצב שנשים משתחררות לביתן ביום שלאחר הלידה או אחרי יומיים.

מחקרים מראים שנשים שזה עתה ילדו זוכרות ומבינות רק מעט מן הדברים שנאמרים להן ביום שלאחר הלידה. למרות שנראה שהן שומעות ומבינות ואף שואלות לעתים שאלות ענייניות, בפועל יום או יומיים לאחר מכן זה נראה כאילו הן מעולם לא קיבלו הסבר באותו נושא. לכן עדיף לתת להן את ההסברים וההדרכה רק אחרי שהימים הללו חולפים. חור זה בזיכרון נובע הן מן המאמץ הפיזי יוצא הדופן שהן חוות בלידה והן מן הצרכים הרגשיים שהאם חווה במהלך הלידה ובשעות הראשונות שלאחריה ואשר אינם מאפשרים לאם לעבד את ההנחיות אשר ניתנו לה.

כיום יש צורך חיוני בהכנת הורים באופן מיטבי לטיפול בתינוקם, כיוון שבבית החולים אין לאם מספיק זמן לבסס אינטראקציה טובה וללמוד כיצד להניק את התינוק בסביבה בטוחה ותומכת לפני שהיא משוחררת לביתה. גם בימים בהם האמא נשארה זמן ממושך יותר בבית החולים, המעבר להורות עצמאית בבית היה עדיין קשה. גם אמהות שחשו בשליטה בבית החולים, כאשר הגיעו לביתן הן חשו לעתים תכופות המומות וחסרות אונים בסיטואציה החדשה. לפתע התינוק היה זה שהכתיב ושלט על חייהן.

כאשר התינוק נולד, מוחה של האם חוזר לתקופה מוקדמת בחייה וזיכרונות רבים מציפים אותה. זיכרונות אלו מעוררים בה צורך מיוחד להיות נתמכת ובטוחה. כחלק מרגרסיה פסיכולוגית שמתרחשת לאחר הלידה, האמא זקוקה לתחושת בטחון, לתחושה שהיא מוחזקת ומחובקת ושידאגו לה. כאשר צרכים אלו לא נענים, האשה חשה זנוחה, בודדה וחסרת בטחון.

בתרבות שלנו לבעל יש תפקיד חיוני ביחס לאם, אולם גם לו יש צרכים דומים במשך תקופה זו. במצב כזה ובדומה ללידה, נוכחותה של דולה, תומכת לאחר לידה גורמת הן לאם והן לאב לחוש בטוחים. האב חש גם תחושת הקלה מכך שעול האחריות שהדולה נושאת על כתפיה הוסר ממנו.

ליווי אחרי לידה, הדרכה, ייעוץ, ותמיכה באם, ביילוד, באב ובמשפחה הגרעינית 

בתקופה הראשונית שלאחר הלידה, ראשית ההורות והרחבת התא המשפחתי


תעזור לכם להיכנס לתפקיד הורות בצורה נעימה, בשיתוף, בביטחון ובהנאה!.

היכרות אישית

תיאום ציפיות

התארגנות המשפחה הגרעינית והמורחבת

תמיכה פיזית ורגשית באם לאחר הלידה

פתרונות לבעיות שכיחות- זוגיות, אם, אב ותינוק
טיפול בבעיות נפוצות אם ותינוק לאחר הלידה
תמיכה וסיוע בשינויים פונקציונאליים
היכרות עם התינוק וצרכיו
בכי תינוקות, דרכים להרגעת התינוק
שינה ומעגלי שינה של תינוקות וסדר יום
תאום ציפיות והתמודדות ההורים עם השינויים
עזרה ותמיכה במעגל המשפחתי, חברתי וקהילתי
שיטות מגע לתינוק ולהורה (אחיזה נכונה, מגע ועיסוי).
טיפול ביילוד בחודשי חייו הראשונים –
אמהות – תרגול ושיקום רצפת האגן וחיזוק שרירי הבטן והגוף
הנקה ותזונת תינוקות בחצי השנה הראשונה
הדרכה לביסוס, הצלחה והתמדה בהנקה
תמיכה רגשית ביולדת בתקופה שלאחר הלידה - דכדוך ומצבי רוח, תשישות, כאב ובלבול
תמיכה בבני הזוג לאחר הלידה - מיקוד הצרכים, הסדרים החדשים, עדיפויות וקבלת סיוע
שחזור ועיבוד תהליך הלידה - גישור בין התוכניות למציאות ולהתרחשויות בלידה
עיבוד חוויית לידה קשה ו/או טראומטית - להווה ולקראת הלידה הבאה
עיסוי ורפלקסולוגיה לתינוקות - טיפול ו/או הדרכה
עיסוי ורפלקסולוגיה לנשים לאחר לידה - טיפולים ייעודים בריאותיים
ועוד המון הקשבה, תמיכה טיפים, המלצות ומקום לשאלות, תשובות וחיזוקים
על כל מה שעדיין לא שאלתם ו/או לא חשבתם עד כה......הליווי מקצועי, באווירה אישית ונעימה,

כולל ייעוץ ותמיכה טלפונית מלאה לאורך כל התקופה

ליצירת קשר עימי - 
לחץ/י כאן
 

נייד: 054-6900665 | דוא"ל: ornityagil@gmail.com | כתובת: ישפה 4 באר יעקב