proem

כל התמיכה להרחבת המשפחה

הורות ומשפחה בראשית הדרך


 

בתום תשעת חודשי ההיריון והלידה

גיבוש החווייה ההורית

חוויות ההיריון, הלידה, והתקופה האינטנסיבית שמיד לאחריה הנם שלבים חשובים בהתגבשות ועיצוב חוויית ההורות.

לצד השמחה וההתרגשות המאפיינים את סוף ההיריון והלידה הבריאה- מנת חלקם של מרבית ההורים החדשים, מתעוררים בדרך כלל גם קשיים שונים בשלושת החודשים הראשונים וההסתגלות בכניסה לתפקיד ההורות ולסטאטוס החדש עלולה להיות קשה מהצפוי.

בעזרת תמיכה משמעותית, סובלנית והכוונה מקצועית, ניתן להתגבר ביתר קלות ומהירות על הקשיים האופייניים לתקופה זו ולנתב את חיינו לאחר הלידה למסלול מסודר ונוח, מהנה, רגוע, בטוח, המכוון אל הרחבת המשפחה כאל התרחשות טבעית מלאת סיפוק שמחה ונינוחות. . 

חודשי ההורות הראשונים

חודשי ההורות הראשונים, כרוכים בשינויים רבים ומיידיים. רבים מקילים ראש בעול הצפוי שבעצם המעבר והאתגר שבהורות . מרבית הזוגות חשים שעל אף שהיו "מוכנים", חיכו וייחלו לתקופה זו - גם הופתעו מעוצמת הרגשות, מגודל השינוי ומכובד האחריות המאפיינת אותה. השינוי המורגש ביותר אצל זוגות שזה עתה ‏הפכו להורים הוא השינוי המיידי בסדרי העדיפויות. שכן, לפני הלידה, שני בני ‏הזוג דאגו כל אחד לעצמו, וגם אחד לשני, וכעת הם מכוונים את כל ‏המשאבים שלהם לתינוקם ‏ולהורות.

התקופה הראשונה לאחר הלידה

התקופה הראשונה לאחר הלידה ובייחוד לאחר לידה ראשונה, הינה תקופה רווית שאלות וחוסר בטחון. תקופה שבה רב הנסתר על הנגלה, תקופה של גישוש ושל חיפוש אחר מקומנו בתא המשפחתי המתהווה. הנושאים שהאם וגם האב מתמודדים איתם בשלב זה הנם רבים ומורכבים, מעיבוד חווית הלידה, מצבה הפיזי והנפשי של האם לאחר הלידה, ראשית ההורות, היכרות עם התינוק וצרכיו, פתרונות לבעיות שכיחות אצל האם והתינוק, הנקה, ועוד.

התינוק והציפיות

כל תינוק מביא עימו לחייהם של הוריו נתונים מולדים, יכולות, צרכים רבים וגם לא מעט סודות חבויים.. כהורים אנו אמורים להיות מסוגלים להתאים אות עצמנו למציאות המשתנה תכופות ולמציאות האחרת תוך פרק זמן קצר מאוד. חשוב שנשאף להגשים את המשאלות שיש לנו מההורות, מבלי להציב את המשאלות האלו על כן גבוה ובלתי ניתן לערעור. כדאי שנזהה מה חיוני יותר ומה ניתן למשא ומתן, או לויתור חד משמעי. בדיקה כזו תאפשר לנו להגמיש את פסיעותינו כדי שלא נדרוש מעצמנו את הבלתי אפשרי. הורה שדורש מעצמו מעל המצופה, יתקשה להיות סלחני כלפי התינוק. הפגיעה תקטן ככל שהציפיות יותאמו למציאות..

בעידן המודרני

השינוי בחיינו דורש היכרות והסתגלות מהירים ובלתי מתפשרים. בעידן המודרני ההורים נחשפים למידע רב ממקורות רבים ושונים שלעיתים סותרים אחד את השני, דבר היוצר עומס, בלבול, מתח, לחץ וחוסר אונים מיותר. ההורות והטיפול ביילוד הופכים למשימה מסובכת, מתישה ומתסכלת, מלחיצה ומייגעת.  בכל בדיקה של מצבי דוחק כאלה, נוהגים פסיכולוגים למפות את "מערכת התמיכה" של האדם - האם קיימת דמות משמעותית המספקת עזרה ממשית והכוונה בתהליך השינוי וההיסתגלות ומהווה מקור תמיכה נפשית, רגשית ופיזית .

להבדיל מחברות מסורתיות

הכניסה להורות ולתפקיד האמהות אינה מובנת מאליה וקלה במרבית המקרים. להבדיל מחברות מסורתיות, בהן תמיד היתה משפחה רב דורית בסביבתה הפיזית של האישה, ותמיד נמצאו סביבה אמהות, מיניקות, תינוקות, פעוטות וילדים, להם נחשפה האישה מצעירותה כמודל לחיקוי, הרי שכיום אנחנו חיים בחברה מרוחקת, שאינה "ידידותית" להורים בתחילת הדרך ובעיקר לתינוקות. האמהות בחברה המערבית מבודדות מאד מחברה ולעיתים במרחק רב מהתא המשפחתי המקורי שלהן. אפילו יחסי השכנות כבר אינם מאופיינים בחום וקירבה במרבית המקרים.

הבדידות והדכדוך

התקופה שלאחר הלידה אינה תקופה שהבדידות מיטיבה עימה, בשל הלחצים הנפשיים, הבלבול והקשיים עימם מתמודדים ההורים הטריים. שעות עבודה מרובות מאד מצד בן הזוג יוצר מצב עגום - אמא, תינוק רך, והרבה הרבה ריקנות מסביב. הבדידות החווה כמעט כל אמא בתקופה הראשונה שלאחר הלידה מהווה כשלעצמה גורם סיכון. הדכדוך המאפיין נשים רבות לאחר הלידה, והשינויים הקיצוניים במצב הרוח עשויים להתגבר בשל הבדידות והניתוק.

אמהות מודרנית

כל אם אמורה להיות מסוגלת ללמוד, לדעת ולהבין בדרך כלל את המסרים שתינוקה משדר לה ולהיענות להם במידה סבירה של מיידיות בחודשים הראשונים. האמהות המודרנית זמינה עבור התינוק, אך מודעת גם לצרכיה היא  השואפים לסיפוק עצמי והגשמה מלאה. האישה המודרנית עוברת מגזרה לגזרה, מנסה להצליח במקום עבודתה, כצן גם לנהל את משק ביתה, גם לגדל ילדים כפי שצריך וגם לשמר ולו במעט את הזוגיות שלה. בסופו של דבר, בשל ריבוי המטלות והעדר הגבולות ביניהם, בשל הניסיון להתחייב להכל ובעצם לא להתחייב לדבר עד הסוף – היא דווקא מקבלת ציונים בינוניים ולעיתים אף גרועים בכל הגזרות. מרבית האמהות מסוגלות לאמהות טובה דיה, אם יקבלו בעצמן הכלה, הרגעה ומודל אימהי סביר.

התמיכה והצמיחה האמהית

לכל אחת מאיתנו יש דמות של אם אידיאלית, שכמוה היתה רוצה להיות. לכולנו יש תדמית על מהי אמהות אידיאלית, ואיך יתנהלו הבית והמשפחה העתידיים שלנו. ההתחברות אל החוויה ההורית והאימהית חשובה במיוחד, שכן לרובנו לא היו ילדים קטנים בסביבתנו "להתאמן" עליהם. בתמיכה הייחודית בתקופה שלאחר הלידה חשובה לנו במיוחד נוכחות נשית. הלך הרוח האימהי שאנו מגלות בעצמנו עשוי להפתיע רבות מאיתנו. עומס הציפיות והמשאלות שלנו לגבי עצמנו כאימהות עלול להכביד עלינו מאד. כאמהות צעירות חשובה לנו מאד התמיכה והנוכחות של אשת מקצוע בתחום POST PARTUM - אשר תהווה מודל ותספק הדרכה בזמן אמת. תמיכה זו אינה גורעת מערכו של כל סיוע שניתן לגייס ממקורות אחרים, אך יש לה מקום מרכזי בצמיחתה  של כל אם!

אתכם בדרככם החדשה

כולנו מתחילים את דרכנו כהורים צעירים וההורות שלנו מתפתחת יחד עם צמיחת ילדינו.
אם הנכם מבולבלים מעודף או חוסר מידע זמין ואמין, אם אתם מתלבטים, בדרככם החדשה , אם אתם מודאגים או חוששים, יש לכם ספקות ושאלות, אם אתם חשים תסכול, פחד, שחיקה ועייפות - אל תשארו עם זה לבד. אני מלווה הורים רבים משלב ההורות הראשונית, עם לידת הילד/ה הראשונ/ה, ואשמח לקחת חלק בתהליך התפתחותכם כהורים וכחלק מצמיחת התא המשפחתי שלכם.

מטרת הליווי

היא להעשיר אתכם בתמיכה, אשר תעזור לכם לבסס ביטחון עצמי בהיותכם הורים לראשונה ולהימנע מתחושת אובדן שליט. תוכלו לקבל מגוון כלים ודרכים להתפתח כהורים וכזוג בתוך המציאות ההורית. כל הורה יוכל למצוא וליהנות ממגוון פעילויות וכלים הן לפתרון בעיות יומיומיות (הורות ביומיום) והן ליצירת תשתית משפחתית איתנה ובריאה (הורות בהתפתחות).קבלו ליווי מקצועי, מידע עדכני, מוכח, ואיכותי להכרות עם כל השינויים במעגלי החיים שלכם במעבר מזוגיות להורות, בנוגע לתהליכים הפיזיולוגיים והרגשיים של התינוק, האם והאב בתקופה שלאחר הלידה .  ודרכי התמודדות יעילים להעצמה אישית ומשפחתית

הליווי יסייע

להכיר, לדעת, להבין ולהסתגל להורות. הליווי ייטיב עם אורח חייכם החדשים והמשתנים ועם הרשת החברתית והמשפחתית המצומצמת והמורחבת שלכם. יקל את התמודדותכם,  יעמיק את רמת מודעותכם בכל הקשור לנושאים הסובבים את תינוקכם. יקרב וישפר את טיב היחסים שלך עם בן זוגך, יעלה את תחושת השותפות והמעורבות כיחידה משפחתית אחת היוצרת דינאמיקה חיובית המתאמת בין כל הערוצים לאמהות, מעמיקה ומטביעה חוויה חיובית אישית וזוגית, ומניחה את היסודות למערכת יחסים סימביוטית בין האם לבין האב ובינה לבין התינוק גם לאחר ניתוק חבל התבור.


מותאם להורים אחרי לידה

הליווי והתמיכה מתאימים להורים אחרי לידה, המעוניינים לקבל מידע מקיף מקצועי ועדכני אשר יקנה להם ביטחון במהלך הטיפול בתינוקם בשנת חייו הראשונה, ולהורים המעוניינים לקבל החלטות על אופן הטיפול בתינוקם מתוך ידיעה והכרת האפשרויות הקיימות.


ליווי רציף

הליווי ישמש אתכם בזמינות גבוהה בכל הלבטים והתהיות שבדרך באמצעות מפגשים אישיים, מענה טלפוני ומייל אישי ככתובת קבועה לקבלת מידע, ייעוץ, הכוונה, מענה לשאלות והתחבטויות בנושאים הסובבים את ראשית ההורות.

מבנה הליווי

• אישי ו/או זוגי .
• מותאם לנושאים, לצרכים ולבקשות הספציפיות של בני הזוג.
• מומלץ לקראת הלידה ו/או מוקדם ככל האפשר לאחר הלידה.הליווי מבוסס על:

היכרות אישית
תיאום ציפיות
עיבוד חווית הלידה
זוגיות לאחר הלידה
הורות בתחילת הדרך
התארגנות המשפחה
המעבר מזוג לזוג הורים
היווצרות המשפחה והשינויים שחלים
תמיכה פיזית ופשית באם לאחר הלידה
פתרונות לבעיות שכיחות- זוגיות, אם, אב ותינוק
היכרות עם התינוק וצרכיו
בכי תינוקות, דרכים להרגעת התינוק
שינה ומעגלי שינה של תינוקות וסדר יום
תאום ציפיות והתמודדות ההורים עם השינויים
עזרה ותמיכה במעגל המשפחתי, חברתי וקהילתי
חשיבות המגע לתינוק ולהורה (אחיזה נכונה, מגע ועיסוי).
טיפול בתינוק – רחצה, טיפול בעור, גזים, אלרגיות ורגישויות 
אמהות – תרגול ושיקום רצפת האגן וחיזוק שרירי הבטן והגוף
הנקה ותזונת תינוקות בחצי השנה הראשונה
ועוד המון הקשבה, תמיכה טיפים, המלצות ומקום לשאלות, תשובות וחיזוקים על כל מה שעדיין לא שאלתם ו/או לא חשבתם עד כה......

ליצירת קשר עימי - 
לחץ/י כאן

נייד: 054-6900665 | דוא"ל: ornityagil@gmail.com | כתובת: ישפה 4 באר יעקב